Operacja plastyczna nosa – najczęstszy wybór pacjentów

Operacja plastyczna nosa – najczęstszy wybór pacjentów: rhinoplastyka to zabieg, któremu poddaje się bardzo duża liczba pacjentów klinik chirurgii plastycznej. Udany zabieg poprawia estetykę twarzy, harmonię rysów, daje większą pewność siebie. Ma też właściwości lecznicze: wielu pacjentów skarży się na niedrożność nozdrzy, która ustępuje po wykonaniu operacji. Co może cię zaskoczyć przy operacji? Jak długo goi się nos po plastyce?

Estetyka czy zdrowie?

Operacja plastyczna nosa - najczęstszy wybór pacjentów
Operacja plastyczna nosa – najczęstszy wybór pacjentów

Nasze nozdrza spełniają szereg funkcji: chroni nas przed bakteriami i wirusami w powietrzu, ogrzewa i filtruje powietrze napływające do płuc, a jego drożność i swoboda oddychania wpływa na komfort życia i spokojny sen. Estetyka naszego nosa jest istotna dla samopoczucia, jednak pierwszorzędną kwestią dla lekarza powinno być dążenie do jego pełnej drożności.

Przed podjęciem się operacji chirurg plastyczny powinien przyjąć cię na konsultacji, w trakcie której rozwieją się wątpliwości związane z ewentualnymi komplikacjami. To moment, w którym wspólnie z lekarzem podejmiecie decyzję co do ostatecznego kształtu nosa. Specjalista powinien wytłumaczyć ci, z czym wiąże się zabieg, jakie niesie ze sobą konsekwencje i na co powinieneś uważać po jego wykonaniu. Tak przygotowany będziesz czuł się pewniej, a podjęcie decyzji stanie się prostsze.

Jak operuje się nos?

  • Korekta części chrzęstnej nosa

Ingerencja w wygląd może dotyczyć jedynie czubka nosa: jego skrócenie lub wyprofilowanie może znacząco poprawić wygląd twarzy. Wielu lekarzy wykonuje procedurę w znieczuleniu miejscowym, co jest dobrą wiadomością dla osób obawiających się znieczulenia ogólnego.

  • Pełna plastyka nosa

Pełna plastyka to operacja polegająca na zmianie kształtu kości i chrząstki (ścięcie garbku, wyprofilowanie czubka, zwężenie grzbietu). Jest najczęściej wykonywana, daje spektakularne efekty, ale wiąże się z dłuższym czasem rekonwalescencji. W zależności od problemu wykonuje się korektę otwartą lub zamkniętą. Podstawową różnicą pomiędzy techniką otwartą i zamkniętą jest miejsce cięć wykonywanych przez lekarza. Metodę zamkniętą stosuje się w przypadkach mniej skomplikowanych, natomiast metoda otwarta pozwala chirurgowi dostać się do głębszych struktur. W tym celu chirurg wykonuje nacięcie na podstawie nozdrzy, zyskując lepszy dostęp do operowanych miejsc.

Jak długo goi się nos po operacji?

Operacja plastyczna nosa to zabieg inwazyjny, wymagający noszenia opatrunku przez ok. 2 tygodnie. Po tym czasie nos może być obrzęknięty, jednak u wielu pacjentów nie jest to mocno widoczna dolegliwość. Jeśli nos odbiega od ideału nie wpadaj w panikę: jego ostateczny kształt może być osiągnięty nawet po roku.