Chirurgia plastyczna uszu. Posiadanie pięknego kształtu uszu nie jest dane wszystkim, ale każdy może osiągnąć taki efekt poddając się chirurgii plastycznej, czyli otoplastyce a dokładnie usunięciu wrodzonych i nabytych wad małżowin usznych. Metoda ta skutecznie rozwiązuje wszelkie problemy dotyczące kształtu małżowiny usznej.
Chirurgia plastyczna uszu
Chirurgia plastyczna uszu (otoplastyka) ma na celu wyeliminowanie wszelkich deformacji małżowin usznych: wyeliminowanie odstających małżowin usznych, korektę asymetrii, wymodelowanie kształtu chrząstki ucha, a także częściową lub całkowitą rekonstrukcję małżowin usznych. Otoplastyka uszu wykonywana jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Minimalny wiek dziecka to siedem lat, przed osiągnięciem którego następuje aktywny wzrost tkanki chrzęstnej.
Na czym polega chirurgia plastyczna uszu?
Plastyka uszu, wykonywana przy użyciu nowoczesnej technologii, pozwala na likwidację odstających uszu w ciągu 1 lub 2 godzin w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym a jest to uzależnione od zakresu operacji plastycznej oraz od wieku pacjenta. W celu zmiany kształtu chrząstki chirurg wykonuje nacięcie na tylnej powierzchni małżowiny usznej, wycina część chrząstki, mocuje zrekonstruowany obszar specjalnymi szwami wewnętrznymi, a na nacięcie nakłada szew kosmetyczny. Małżowina uszna zostanie unieruchomiona bandażem na dwa tygodnie, a pacjent zostanie odesłany do domu. Szwy są usuwane po 8-10 dniach, po czym bandaż lub opaska zakładane są tylko na noc (przez 4 tygodnie), aby nie uszkodzić ucha podczas snu.
Kiedy wskazana jest chirurgia plastyczna uszu?
Chirurgia plastyczna uszu służy do korekcji:
- Odstających uszu..
- Zbyt niskie lub wysokie położenie uszu.
- Niedorozwój małżowin usznych.
- Asymetrie uszu.
- Ucho zapaśnika (kalafiorowate).
- Duże uszy.
Nie ma tu ścisłych kryteriów, uważa się jednak, że wzdłuż zewnętrznej krawędzi linia małżowiny usznej powinna przebiegać równolegle do linii policzka, a kąt między głową a zagłębieniem małżowiny usznej powinien wynosić około 30 stopni. Podczas usuwania odstających uszu wykonuje się nacięcie wzdłuż tylnej części małżowiny usznej. Jeśli konieczna jest zmiana kształtu małżowiny usznej, jej wielkości, nacięcie można wykonać zarówno po stronie tylnej, jak i zewnętrznej, chirurg plastyczny ustala to indywidualnie. Wybór techniki w dużej mierze zależy od indywidualnych cech anatomicznych pacjenta. Otoplastyka często sprowadza się do wycięcia nadmiaru skóry w okolicy ucha zewnętrznego i odgięcia chrząstki ucha: przy tej technice chirurg nie usuwa chrząstki, a jedynie mocuje ją od wewnątrz.
Konsultacje przedoperacyjne przy otoplastyce
Operację plastyczną poprzedza konsultacja z chirurgiem plastycznym, podczas której lekarz bada pacjenta i ustala, jaka metoda plastyczna będzie optymalna w konkretnym przypadku. Również podczas konsultacji pacjent zostanie skierowany na wstępne badanie, które upewni czy operacja będzie bezpieczna dla organizmu.
Oprócz chirurga plastycznego konieczna jest konsultacja z anestezjologiem. Po konsultacji trzeba wykonać morfologię, badania krzepliwości krwi, testy na HIV i zapalenie wątroby, przejść EKG. Dwa tygodnie przed planowanym terminem operacji nie należy przyjmować leków wpływających na krzepliwość krwi oraz leków hormonalnych.Tydzień przed operacją plastyczną trzeba przynajmniej ograniczyć palenie papierosów i alkoholu. Jeżeli zastosowane będzie znieczulenie ogólne, 8 godzin przed operacja chirurgiczną nie można spożywać posiłków. Przy znieczuleniu miejscowym można zjeść coś lekkiego.
Co można zrobić za pomocą chirurgii plastycznej uszu?
Otoplastyka pozwala skorygować małżowinę uszną, wyeliminować odstające uszy, zmniejszyć lub zmienić małżowinę uszną, pozbyć się wad wrodzonych, przywrócić kształt po urazach. Chirurgia uszu pomaga uniknąć kompleksów i urazów psychicznych u dzieci i w żaden sposób nie wpływa na słuch.
Eliminacja odstających uszu
Głównym celem operacji jest zmniejszenie odległości między tylną krawędzią ucha zewnętrznego a obszarem zausznym. Aby to zrobić, chirurg usuwa obszary skóry i chrząstki z tyłu małżowiny usznej, nacięcia przebiegają wzdłuż naturalnego fałdu. Dzięki temu ucho jest dociskane do głowy i nabiera bardziej naturalnego wyglądu. Operacja trwa około godziny i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Blizny nie są widoczne.
Korekcja płatka ucha
Płatek ucha może zmieniać kształt z powodu wieku, noszenia kolczyków, tuneli, nagłej utraty wagi i po urazach. Korekcja polega na zmianie wielkości płatka ucha i wyeliminowaniu asymetrii. Jeśli płatek jest obwisły, chirurg rozprowadza tkankę tłuszczową poprzez nacięcie od wewnątrz i usuwa nadmiar skóry. Jeśli płatek jest rozdarty, zdeformowany obszar skóry jest najpierw usuwany, a później krawędzie są zszywane.
Inne wady uszu:
- Mikrocja należy do wad wrodzonych i charakteryzuje się brakiem lub nieodpowiednim wykształceniem się pewnych struktur ucha. Zabieg polega na prawidłowym ukształtowaniu ucha albo tylko jego części z chrząstki żebrowej dzięki czemu udaje się uzyskać najbardziej naturalny kształt.
- Zwinięta małżowina uszna – ściśle wiąże się z nieprawidłową budową małżowiny zawiniętej w jej górnej części do wewnątrz lub na zewnątrz lub jest zwinięta całkowicie. Chirurgia plastyczna ucha przywraca naturalną formę ucha.
Przeciwwskazania do chirurgii plastycznej uszu
Otoplastyka jest jedną z najbezpieczniejszych operacji plastycznych, nie jest wykonywana u kobiet w ciąży i karmiących. Jest zabroniona w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi, cukrzycy, nieuregulowanego nadciśnienia tętniczego, zaburzeń psychicznych, onkologii, infekcji i chorób endokrynologicznych.