Badania przed operacją plastyczną. Wielu ludzi uważa, że zabiegi związane z chirurgią plastyczną nie są bardzo poważne. Robi się to dla urody, nie dla zdrowia. Po co badanie, jeśli chce się tylko lekko podnieść powieki lub pozbyć się pajączków na nogach? Tak, wielu ludzi tak myśli. A idąc na operację plastyczną, nie przywiązują należytej wagi do wstępnego badania.Tymczasem każda operacja plastyczna, nawet najbardziej nieinwazyjna, jest interwencją chirurgiczną. Dlatego standardowa diagnostyka jest po prostu obowiązkowa.
Jakie badania przed operacją plastyczną?
Przygotowując się do każdego rodzaju operacji plastycznej konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań i analiz, które pomogą anestezjologowi i chirurgowi plastycznemu obiektywnie ocenić stan zdrowia danej osoby i uwzględnić ewentualne zagrożenia w trakcie lub po operacji. W przypadku stwierdzenia w trakcie diagnostyki czasowych lub kategorycznych przeciwwskazań do zabiegu, lekarz zastrzega sobie prawo do czasowego odroczenia operacji lub jej całkowitego anulowania. W zależności od złożoności i czasu trwania interwencji chirurgicznej oraz rodzaju zastosowanego znieczulenia badania dzieli się na 2 rodzaje: ogólne i miejscowe.
Badanie przed operacją plastyczną w znieczuleniu miejscowym:
- Pełna morfologia krwi (z rozmazem) + płytki krwi.
- Glukoza we krwi.
- Ogólna analiza moczu.
- Czas krzepnięcia.
- Badanie krwi w kierunku zapalenia wątroby typu C.
- Grupa krwi i czynnik Rh.
- Badanie krwi na zakażenie wirusem HIV.
- Może być potrzebny test na obecność koronawirusa (COVID-19) w organizmie metodą PCR.
Pełne badanie przed operacją plastyczną w znieczuleniu ogólnym:
- Ogólna analiza krwi.
- Ogólna analiza moczu.
- Glukoza we krwi.
- Grupa krwi i czynnik Rh.
- Koagulogram (krzepnięcie krwi).
- Chemia krwi.
- Badanie krwi w kierunku zapalenie wątroby typu C.
- Badanie krwi na zakażenie wirusem HIV.
- Poziom elektrolitów
- EKG z interpretacją.
- Ewentualnie test na obecność koronawirusa (COVID-19) w organizmie metodą PCR.
Jest to ogólny schemat badań przed operacja plastyczną, który jest obowiązkowy przed jakąkolwiek interwencją chirurgiczną. Ale oprócz tego istnieją również dodatkowe analizy, które są konieczne w każdym konkretnym przypadku.
Dodatkowo:
- Przy operacji piersi – USG, mammografia.
- Do plastyki nosa – CT nos + zatoki.
Jakie badania przed operacją plastyczną – liposukcja?
Bardzo popularną operacją plastyczną jest obecnie liposukcja. Ponieważ operacja ta wiąże się z usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej, należy najpierw poznać przyczynę jej pojawienia się. Dlatego konieczne jest wykonanie kilku badań krwi. Pierwszy dla hormonów, aby sprawdzić stan hormonalny, drugi dla hemoglobiny glikowanej, aby wykryć możliwy wzrost poziomu glukozy w ciągu ostatnich trzech miesięcy. I wreszcie trzeci rozszerzony profil lipidowy: trójglicerydy, cholesterol, lipoproteiny o wysokiej i niskiej gęstości. W przypadku wykrycia nieprawidłowości zgodnie z wynikami tych badań, leczenie należy rozpocząć natychmiast.
Konsultacja i przygotowanie do operacji plastycznej
Okres przedoperacyjny jest jednym z najważniejszych aspektów udanej planowej operacji plastycznej. Głównym celem jest zminimalizowanie możliwych komplikacji i zagrożeń na wszystkich etapach. Ponieważ operacja jest dużym obciążeniem dla całego organizmu, konieczne jest uwzględnienie wszystkich istniejących czynników pozytywnych i negatywnych. Aby wyrobić sobie realną wizję wyniku operacji plastycznej, konieczne jest uzyskanie jak największej ilości informacji na wstępnych i późniejszych konsultacjach ze specjalistami.
Pierwszym krokiem do uzyskania pożądanego efektu chirurgii plastycznej jest konsultacja. Chociaż informacje o chirurgii plastycznej są powszechnie dostępne, a pacjenci dobrze poinformowani, każdy pacjent jest wyjątkowy, a każda wykonywana operacja jest indywidualna. Dodatkowo, jeśli pacjent ma wątpliwości co do konieczności wykonania zabiegu lub chęci wyjaśnienia przeciwwskazań, okresów rehabilitacji czy kosztu usług, takiej informacji może zasięgnąć tylko u specjalisty. Dlatego bardzo ważne jest spotkanie twarzą w twarz pacjenta z chirurgiem plastycznym. Pacjent musi powiadomić lekarza o przebytych operacjach, chorobach przewlekłych (cukrzyca, nadciśnienie, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, gruźlica, zapalenie wątroby itp.), alergiach na leki lub na inne substancje, a także o chorobach dziedzicznych, które są w rodzinie.
Pytania do chirurga plastycznego podczas konsultacji:
- Jak chirurg widzi rozwiązanie problemu? W przypadku większości niedociągnięć doświadczony chirurg będzie mógł zaproponować kilka opcji: na przykład do liftingu twarzy można zastosować zarówno techniki małoinwazyjne (lifting nićmi), jak i lifting twarzy chirurgiczny.
- Jakie wyniki może przewidzieć chirurg? Efekt chirurgii plastycznej zależy od wielu czynników, tylko lekarz może o nich poinformować.
- Jaki jest czas trwania efektu i czy będzie potrzeba ponownej operacji plastycznej? Jeśli odpowiedź brzmi tak, ile jest etapów leczenia? Niezwykle ważne jest, aby pacjent zrozumiał, do czego zmierza i jaki jest rzeczywisty czas trwania zabiegu i jego wyniki.
Po wstępnej konsultacji pacjent powinien spokojnie rozważyć otrzymane informacje i sam podjąć decyzję.